هتل سلام مشهد هتل سلام مشهد هتل سلام مشهد هتل سلام مشهد هتل سلام مشهد هتل سلام مشهد هتل سلام مشهد هتل سلام مشهد هتل سلام مشهد

مکانهای تاریخی شهر مشهدآرامگاه نادرشاه افشار یا همان باغ موزه نادری
نادرشاه افشار از پادشاهان قدرتمند ایران است که به وی القابی چون "ناپلیون ایران" یا "آخرین جهانگشای شرق" را داده اند. آرامگاه این پادشاه بزرگ یکی از پربازدیدترین مکان های گردشگری مشهد به شمار می رود.


آرامگاه فردوسی
آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر گرانقدر و پرآوازه ایران زمین که با گنجینه 60000 بیتی شاهنامه ی خود نقش بسزایی در حفظ و پاسداشت زبان فارسی داشته است.در طول تاریخ چندین بار مقبره ای برای گرامیداشت ایشان ساخته شده است اما به دلایل گوناگون تخریب شده است، بنای فعلی آرامگاه با الهام از معماری دوره هخامنشی به ویژه آرامگاه کوروش، توسط هوشنگ سیحون بر پایه طرحی از کریم طاهرزاده طراحی و بازسازی شد.

آرامگاه پیر پالاندوز
آرامگاه پیر پالان دوز در بخش  شمال شرقی حرم مطهر امام رضا (ع) و ابتدای خیابان نواب صفوی واقع شده است. این مقبره شامل بنایی چهارگوش با گنبدی بر فراز آن، ایوان آجری و شاه نشین با یزدی بندی های دارای نقاشی که جلوه ای ویژه به مقبره بخشیده است. بنای اولیه دوره را منسوب به دوره صفویه می دانند، این بنا در گذر زمان بارها ترمیم و بازسازی شده است.


خانه داروغه
خانه داروغه یک خانه تاریخی مربوط به دوره قاجار می باشد که به دستور یوسف خان هراتی، آخرین داروغه مشهد ساخته شده است. این خانه در خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه واقع شده است و در تاریخ 7 مهر 1381 با شماره? ثبت 6357 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


خانه ملک
خانه ملک از آثار تاریخی مشهد به جای مانده از دوران قاجار می باشد که در خیابان امام خمینی شهر مشهد واقع شده است. از لحاظ معماری با نما سازی های سنتی و پلان های اجرا شده معماری اروپایی،تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی محسوب میشود.

خانه توکلی مشهد
خانه توکلی که در فهرست آثار ثبت ملی قرار دارد،در دوران قاجار ساخته شده و مالک اولیه آن «کشمشیان» از تاجران آن دوران بوده است که پس از درگذشت وی، این خانه توسط فردی به نام «توکلی» خریداری می‌شود.از ویژگی های بارز این بنا میتوان به استفاده از کاشی‌کاری و آجرکاری نفیس در آن اشاره کرد که در تمام قسمت‌های ساختمان؛ از درب ورودی گرفته تا نمای بیرون و حتی داخل بنا به چشم می‌خورد.خانه ی توکلی از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم می باشد و فاصله ی آن تا حرم حدود 550 متر می باشد.


خانه اردکانی
خانه ی اردکانی خانه ای تاریخی در منطقه مرکزی شهر مشهد و در نزدیکی حرم مطهر امام رضا (ع) می باشد.از مهم ترین ویژگی های منزل اردکانی وجود عناصر کالبد خانه‌های سنتی ایران در آن می‌باشد از جمله  حیاط مرکزی، تابستان‌نشین، زمستان‌نشین، تنور خانه، شاه‌نشین، آب انبار و حوض‌خانه.کاشی‌کاری‌های بسیار زیبا در نمای بنا مربوط به دوران قاجار می باشد. ویژگی جالب دیگری که این بنا دارد این است که تفاوت در سبک معماری و تزیینات بخش اعیان نشین جنوبی و شمالی با توجه به تفاوت در دوران ساخت قابل مشاهده می باشد.
بقعه هارونیه
هارونیه مرتفع ترین اثر تاریخی شهر توس است که در نزدیکی آرامگاه فردوسی قرار گرفته است. این بنا در میان مردم با نام های "بقعه هارونیه"،"گنبد هارونیه" و بقعه هارون نیز شناخته میشود.
مردم عادی به سبب شباهت اسمی این بنا، آن را منتسب به هارون الرشید می دانند. اما هارون الرشید در سال 193 هجری در سناباد توس درگذشت و فرصت ساخت چنین بنایی را نداشت. درباره تاریخ ساخت هارونیه نظرات متعددی وجود دارد و قدمت آن را به حدود قرن هشتم و هفتم هجری قمری نسبت می دهند. برخی هارونیه را خانقاه و محل تدریس امام محمد غزالی می دانند که قبل از حمله مغول ساخته شده است. و البته برخی مردم این بنا را زندان هارون می نامند اما سبک معماری آن هیچ شباهتی به زندان ندارد.میل اخنگان
برج میل اخنگان به عنوان یک اثر تاریخی مشهد، آرامگاهی است که هویت فرد مدفون در آن نامشخص بوده و به صورت معما باقی مانده است.
این بنا را  با توجه به نظریات متعددی که وجود دارد به طور کلی متعلق به دوره تیموری و قرن نهم هجری می دانند. مردم محلی معتقد هستند که این بنا محل دفن گوهر تاج، خواهر گوهرشاد آغای تیموری است. در حالی که برخی این آرامگاه را متعلق به دختری هندی می دانند که از مریدان امام رضا (ع) بوده و در حالی که عازم زیارت بوده از دنیا رفته است.